top of page

MEDİTASYON

Günümüz çağı Vedik kaynaklara göre Kali-yuga çağı olarak belirtilmektedir. Kali-yuga demir çağı veya kavga ve çekişme çağı olarak da bilinir. Bir haber dinlediğimizde ya da gazete elimize aldığımızda dünyanın belirli bir kesiminde mutlaka savaş haberi ile karşılaşıyoruz. Günlük yaşantımızı incelediğimizde de etrafımızdaki herkesin küçücük şeyler için ne kadar inanılmaz çabalar sarf ettiğini görebiliriz.

JAPA MEDİTASYON

Vedalara göre bu çağ yaklaşık 5000 yıl önce Krişna’nın dünya üzerinde belirmesinden sonra başlamış olup 432,000 yıl süreceği söylenmektedir. Bundan yaklaşık 500 yıl önce Rab Krişna’nın enkarnasyonu olan Rab Caitanya dünya üzerinde belirmiş ve bizlere bu çağda yapılabilecek en basit meditasyon yöntemini öğretmiştir. Hiçbir zorluk ve katı kural içermeyen bu sistem Vedik metinlere göre Kali-yuga çağı için tavsiye edilen meditasyon yöntemidir: Hare Krişna mantrasının tekrarlanarak söylenmesi.

Bu uygulama için ihtiyacınız olan şey bir japa mala, yani japa tesbihi. Tulasi ya da Neem ağacından yapılan 108 tane boncuk içeren bu tesbihleri Goranga Yoga Merkezinden 20 TL'ye temin edebilirsiniz. Japa malası olmayanların bu uygulama için malalarını temin etmesi zorunludur. Bu uygulama ile zihinlerimizi bir süreliğine de olsa tüm maddi kaygı ve stresten uzaklaştıracağız. Düzenli pratik ile de daha arınmış ve dış etkilerden çok daha az etkilenen bir zihne sahip olacağız. 

Meditasyon çalışmalarımız ücretsizdir. Dilerseniz bağış bırakabilirsiniz. 

BHAKTİ YOGA KULÜBÜ
KİRTAN

Hare Krişna, Hare Krişna, Krişna Krişna, Hare Hare
Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare

Bu mantra tekrar edildiğinde özgün, orijinal bilinç uyanır. Bireysel tekrar etmeyle (japa meditasyon) veya toplu halde melodi (kirtan) ile söylenebilir. Spirituel farkındalık için en hızlı ve etkili meditasyon yöntemidir.

 

PAZAR

Her Pazar 15:00-18:00

bottom of page